W dniach 15-18 grudnia 2015 r. szkolna delegacja wzięła udział w konferencji SILMUN (Silesian Model United Nations) 2015 w Opolu. Skład tegorocznej delegacji to Janek Dobieszewski, Kaja Molińska, Maria Majchrzak, Karolina Podoba, Zuzanna Kalwat i Jakub Chrupek z klas IB 1 oraz Karolina Kostrzewa, Julia Ziemba, Julia Juchno, Natalie Zmelonek i Lila Janot z PRE-IB.
Kraje i komitety
MUN (Model United Nations) to modelowe obrady ONZ, w których udział biorą delegaci z całej Polski. Każda delegacja dostaje swój kraj, a każdy delegat inny komitet. Na tegorocznym SILMUN-ie mieliśmy okazję reprezentować 6 komitetów:
- Security Council,
- Human Rights Council,
- Economic And Social Council,
- World Health Organization,
- United Nations Office On Drugs And Crime,
- Historical Security Council.
Dodatkowo reprezentowaliśmy dwa kraje: Wenezuelę i USA.
Wenezuelą zajęła się mniej doświadczona część naszej delegacji (składająca się głównie z uczennic PRE-IB). Na jej czele stanęła jednak bardzo doświadczona delegatka – Kaja Molińska. Delegacja USA składała się tylko i wyłącznie z uczniów IB 1.
Obrady i kryzys
Do Opola przyjechaliśmy późnym wieczorem we wtorek, następnego dnia rano zaczynały się obrady. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w ceremonii otwarcia, następnie każdy kraj prezentował swoje stanowisko dotyczące głównego tematu konferencji, jakim była Ameryka Południowa i jej problemy. Następnie obradowaliśmy osobno, każdy w swoim komitecie.
W czwartek mieliśmy okazję uczestniczyć w dość niecodziennej sytuacji, ponieważ w kraju delegacji Wenezueli wybuchł kryzys. Wszyscy delegaci z całego świata musieli wspólnie szukać rozwiązania kryzysu, a bez wątpienia największą pomysłowością i jasnością umysłu wykazała się Kaja Molińska, bez której delegacja Wenezueli nie poradziłaby sobie z trudną sytuacją.
W piątek natomiast uczestniczyliśmy w tzw. General Assembly, w czasie którego uchwalane były rezolucje dotyczące problemów omawianych w poszczególnych komitetach. Następnie zakończyliśmy tegoroczną konferencję pożegnalną ceremonią i o 17.30 wsiedliśmy w pociąg powrotny do Warszawy.
Wrażenia z wyjazdu
Jak mówi Karolina Kostrzewa, uczennica PRE-IB, pierwszego dnia czuła się nieco zagubiona, jednak bardzo pomógł jej fakt, że uczestniczyliśmy w niej wszyscy razem, jako delegacja szkolna. Dzięki temu zawsze mogła liczyć na pomoc kolegów i koleżanek. Przyznaje także, że była pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania konferencji. Z pewnością każdemu z delegatów, którzy pierwszy raz brali udział w MUN-ie, bardzo pomogła obecność starszych, doświadczonych osób.
– Dowiedziałam się więcej o tym, jak działa ONZ. Niby proste, ale tak naprawdę to dosyć ważne, ponieważ tak zazwyczaj działa demokracja – powiedziała Natalie Zmelonek, zapytana o to co najbardziej podobało jej się w SILMUN-ie. – Można przełożyć to na inne organizacje polityczne, na ustalanie kompromisów w codziennym życiu.
Każdy z nas zawarł także wiele nowych, wartościowych znajomości, a uczniowie IB 1 mieli okazję spotkać się ze osobami poznanymi na poprzednich konferencjach.
Warto brać udział
Jaki z tego wniosek? Jeżeli interesujecie się polityką, chcecie poznać jak naprawdę działa demokracja i jesteście ciekawi świata, nie ma lepszego sposobu na rozwinięcie tych zainteresowań niż MUN-y. Dają one możliwość wykazania się wieloma umiejętnościami, a także nauczenia czegoś nowego i przydatnego.
Julia Juchno