Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia świetna okazja, aby pobawić się w Świętego Mikołaja i sprawić by na twarzy dziecka pojawił się uśmiech. Świąteczna atmosfera bezinteresownego dzielenia się, a w szczególności dzielenia się wiedzą dopadła również grupę aktywnych fizyków, którzy w piątek 9 grudnia znów odwiedzili pacjentów Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka przy ulicy Kasprzaka 17a.
Wieczorem o godzinie siedemnastej, nie zważając na kapryśną pogodę uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela fizyki Przemysława Miszta wyruszyli, by przedstawić doświadczenia przygotowywane przez kilka ostatnich tygodni. Tym razem były to eksperymenty z zakresu termodynamiki, którymi mieliśmy nadzieję zaciekawić wymagającą i dociekliwą publiczność.
Po dotarciu do szpitala i rozłożeniu całego potrzebnego sprzętu nadszedł czas na pierwszą demonstrację. Zaczęło się od piłeczki lewitującej nad rurą odkurzacza, którą utrzymywały na miejscu otaczające ją strumienie powierza. Później widzowie mogli obserwować jak wyjątkową cieczą jest woda. Wlano ją do dużej miski i umieszczono tam kawałek lodu, który wbrew przewidywaniom nie opadł na dno, ale utrzymywał się na powierzchni dzięki mniejszej gęstości niż woda i praw wynikających z siły wyporu. Dla porównania w innym pojemniku został roztopiony wosk do którego wrzucono fragment świeczki. Wosk nie ma jednak tak nietypowych właściwości, więc kawałek świeczki oczywiście zatonął.
Ponieważ już 21 grudnia nadejdzie pierwszy dzień zimy, kolejne doświadczenie również prezentowało właściwości lodu. Tym razem za pomocą sublimacji zestalonego dwutlenku węgla udało się nawet napompować balonik. Innym ciekawym zagadnieniem było działanie silnika Stirlinga, potencjalnej alternatywy dla zwykłych silników samochodowych. Silnik Stirlinga napędza się poprzez zmniejszanie i zwiększanie się objętości gazu, który pod wpływem temperatury pcha tłok w kierunku ścianki urządzenia przetwarzając energię cieplną w mechaniczną.
Magiczną, niemal świąteczną atmosferę zapewniły unoszące się na wodzie świeczki i przypominająca śnieg góra piany z płynu do naczyń. Nawiązaniem do zbliżającego się nowego roku i fajerwerków był natomiast wybuch butelki, która pod ciśnieniem połamała drewniane deseczki na części. Na szczęście wizję świąt w domu prawdziwego fizyka, wypełnionych hukiem i zagrożeniem powodzią przyćmiły symboliczne prezenty, które nasza widownia otrzymała na zakończenie pokazu. Przełamane w Boże Narodzenie lightsticki będą mogły przy zachmurzonym niebie zastąpić pierwszą gwiazdkę i wprowadzić element fizyki w tradycyjne, rodzinne święta.
Udział wzięli:
Wiktoria Głowacka
Zuzanna Sobecka
Tomasz Wiślicki
Oskar Banaś
Michał Gricuk
Wiktor Bartkiewicz
Paweł Gola
Marysia Wołyniak